|
|

avaa valikko

Familjen Medici : det vackra folket i Florens
20,20 €
Historiska Media
Sivumäärä: 222 sivua
Asu: Kovakantinen kirja
Julkaisuvuosi: 2006, 15.03.2006 (lisätietoa(avautuu ponnahdusikkunassa))
Kieli: Ruotsi
I Familjen Medici skissar Ulla Britta Ramklint lustfyllt fram släkten Medici i ett drama med ett myller av karaktärer. Författaren är underfundig och underhållande, och trots bokens nätta omfång ger den en fullständig Medici-krönika samt presenterar tidens mest betydande personligheter.



Familjen Medici dominerade Italien och renässansen under sekler: ekonomiskt, politiskt och kulturellt. De umgicks med gräddan av kultureliten och en jämförelse med familjen Kennedy kan ligga nära tillhands. De visste hur man manipulerar omgivningen för att få uppmärksamhet och makt och hur man bäst marknadsför sitt varumärke.



Medicéerna levde samtidigt som några av historiens största namn: Brunelleschi, Botticelli, Leonardo da Vinci, Machiavelli. Dessa giganter porträtteras också i boken.



Ulla Britta Ramklint medverkar regelbundet i Populär Historia och är kulturkrönikör i Skånska Dagbladet.


Loppuunmyyty
Myymäläsaatavuus
Helsinki
Tapiola
Turku
Tampere
Familjen Medici : det vackra folket i FlorensSuurenna kuva
Näytä kaikki tuotetiedot
ISBN:
9789185057597