Avain Sivumäärä: 49 sivua Asu: Kovakantinen kirja Julkaisuvuosi: 2024 (lisätietoa) Kieli: Suomi
Kimmo Ojalan esikoisrunokokoelma Yrjö Ärjylän herkimmät on hauska runoteos lapsille ja koko perheelle. Ojala soittaa päätyökseen Orffit-lastenmusiikkiorkesterissa. Hän on tehnyt sanoituksia myös muille artisteille, kirjoittanut näytelmäkäsikirjoituksia ja julkaissut musiikkia. Teoksen on kuvittanut Jussi Jääskeläinen.
Yrjö Ärjylä on äksy ukko. Hän asuu yksinään kerrostalon ullakkohuoneessa ja räyhää pihan lapsille. Rakkaus ja neiti Kukka Kimppunen astuvat kuitenkin Yrjön elämään yllättäen ja saavat hänet muuttumaan täysin.
Herkistynyt Yrjö Ärjylä ostaa uuden kynän sulkaisen ja huudahtaa innoissaan: ”Minä runokirjan julkaisen!” Ja niin hän totisesti tekee. Yrjö kirjoittaa ullakkohuoneessaan herkkiä ja lempeitä, mutta samalla kuitenkin hillittömiä ja vauhdikkaita runojaan.
Näissä runoissa seikkailee joukko hulvattomia hahmoja, kuten Lätty-Late, Ibizan mummo, Prinsessa Martti, Pentti Johnson sekä monia, monia muita.
Tämän tuotteen tilaamme kustantajalta tai tukkurilta varastoomme. Saatavuusarvio on tuotekohtainen. Lähetämme toimitusvahvistuksen heti, kun tuote on toimitettu varastoltamme rahdinkuljettajalle. Arvioimme, että tuote lähetetään meiltä noin 3-6 arkipäivässä