Örebron yliopiston vuosijuhlissa tapahtuu jotain järkyttävää: useat kunniavieraat saavat yhtäkkiä rajuja kouristuksia, ja kolme heistä kuolee ennen ambulanssin saapumista. Kuolleiden joukossa on merkittäviä
tutkijoita, joilla on yhteyksiä sekä yliopistoon että ravintola -alan koulutusohjelmaan Grythyttanissa . Rikoskomisario Kristoffer Bark on paikalla vieraana, ja tapahtumasta alkaa laaja murhatutkinta.
Kuudennessa Bark -sarjan jännärissä periksiantamaton Bark joutuu paitsi selvittämään, kuka myrkytti yliopiston juhlissa useita juhlavieraita, myös taistelemaan poliisiosastonsa olemassaolon puolesta.
Anna Jansson (s. 1958 ) on Ruotsin suosituimpia dekkaristeja. Hänen kirjojaan on myyty yksin Ruotsissa yli 10 miljoonaa kappaletta ja Suomessakin yli miljoona.