Jouni Somero on löytänyt uutuuslevylleen todellisen säveltäjäharvinaisuuden! Chopin ei ollut ainut säveltäjäpianisti, joka kuoli keuhkotautiin; oli myös Hans Seeling (1828-62).
Seeling oli aikalaistensa mukaan huomattava virtuoosi ja myös suosittu säveltäjä. Hänen 12 Konserttietydiään op.12 kuuluivat mm. Josef Hoffmanin ja Wilhelm Backhausin ohjelmistoon. Etydit liikkuvat musiikillisesti Chopinin maailmassa ja pianoteknisesti
muistuttavat Henseltin äärivaativia etydeitä. Kyseisiä etydeitä eikä muitakaan Seelingin teoksia ole aikaisemmin levytetty, joten Jouni Somero tekee tällä 93:nnella levyllään historiaa!
Tämän tuotteen tilaamme kustantajalta tai tukkurilta varastoomme. Saatavuusarvio on tuotekohtainen. Lähetämme toimitusvahvistuksen heti, kun tuote on toimitettu varastoltamme rahdinkuljettajalle. Arvioimme, että tuote lähetetään meiltä noin 4-5 viikossa | 🎄 Tämä tuote ehtii jouluksi, kun teet tilauksen viimeistään14.11.2025