Seutu Kustannus Sivumäärä: 320 sivua Asu: Kovakantinen kirja Julkaisuvuosi: 2024 (lisätietoa) Kieli: Suomi
Maapallolla on ainakin kaksi miljoonaa saarta, joista joka kymmenes Suomessa. Tässä teoksessa käydään sadoilla saarilla, kotimaassa ja eri puolilla maailmaa.
Mutta mikä saari oikeasti on, mitä on aito saarellisuus? Miten saaria on nimetty? Mistä Meteliroikka ja Pirunrivi ovat saaneet nimensä? Onko Valassaarten vesillä nähty valaita?
Dosentti Esko Kuusisto on perehtynyt saariin ja niistä lumoutuneena toiminut myös Saaristoasiain neuvottelukunnassa. Matkakuvauksensa hän aloittaa kotimaan saarilta ja päätyy kiertämään Tyynen valtameren.
Luontoa, historiaa, elämän edellytyksiä. Kulttuuriakaan ei unohdeta - onhan esimerkiksi länsimainen kirjallisuus saanut alkunsa Kreikan saarilla. Myös Höyhensaarilla pistäydytään ja onnellisten saarta etsitään, saaridekkareiden tulvaa unohtamatta.
Tämän tuotteen tilaamme kustantajalta tai tukkurilta varastoomme. Saatavuusarvio on tuotekohtainen. Lähetämme toimitusvahvistuksen heti, kun tuote on toimitettu varastoltamme rahdinkuljettajalle. Arvioimme, että tuote lähetetään meiltä noin 3-4 arkipäivässä