Aviador Kustannus Sivumäärä: 130 sivua Asu: Kovakantinen kirja Julkaisuvuosi: 2023 (lisätietoa) Kieli: Suomi
Tositapahtumiin perustuva Einar Kárasonin romaani Myrskylinnut kertoo, miten islantilainen troolari joutuu rajuilman kynsiin keskellä valtamerta. On helmikuu 1959 Newfoundlandin vesillä ja kalastajilla kaikkien aikojen kalaonni. Kotiinlähdön aikaan puhkeaa myrsky, jonka keskellä uupunut miehistö taistelee elämästään.
Romaanin tarinan kertoo nuori kansimies Larús, yksi kolmestakymmenestä miehistön jäsenestä, joka toisten tavoin yltää sateen, sumun ja jään keskellä yltää inhimillisen toiminnan äärirajoille.
Tämän tuotteen tilaamme kustantajalta tai tukkurilta varastoomme. Saatavuusarvio on tuotekohtainen. Lähetämme toimitusvahvistuksen heti, kun tuote on toimitettu varastoltamme rahdinkuljettajalle. Arvioimme, että tuote lähetetään meiltä noin 3-4 arkipäivässä