|
|

avaa valikko

Annan itseni kuolla
18,80 €
Bazar
Sivumäärä: 144 sivua
Asu: Kovakantinen kirja
Painos: 1. p.
Julkaisuvuosi: 2019, 18.04.2019 (lisätietoa(avautuu ponnahdusikkunassa))
Kieli: Suomi

Mistä kuolema alkaa?

Anne Bertin Annan itseni kuolla on puheenvuoro hyvän kuoleman puolesta. Se on kaunis ja kaihoisa teos hetkeen tarttumisesta ja elämästä luopumisesta.

Anne Bert saa 59-vuotiaana tietää sairastavansa parantumatonta tautia, joka vääjäämättä johtaa kivuliaaseen kuolemaan. Pian hän ymmärtää rakastavansa elämää niin paljon, että päättää antaa itsensä kuolla.

Päätös armokuolemasta saa Bertin tarttumaan elämään tiukemmin kuin koskaan. Hän liikkuu paljon niin kauan kuin jalat kantavat ja viettää aikaa perheensä ja ystäviensä kanssa. Hän käy läpi tunteita järkytyksestä ja suuttumuksesta suruun ja luopumiseen, tekee huomioita läheisten ja lääkärien reaktioista ja pohtii kuolemaa. Mitä se on ja milloin se alkaa?

Annan itseni kuolla on kaunis ja kaihoisa teos hetkeen tarttumisesta ja elämästä luopumisesta. Kirja ei saarnaa eutanasian puolesta, vaan auttaa ymmärtämään, miksi joku voi haluta armokuoleman. Bertin teos muistuttaa elämän lyhyydestä ja arkisiltakin tuntuvien asioiden hämmästyttävästä kauneudesta.

Teoksen suomalaisen esipuheen on kirjoittanut Terhokodin pitkäaikainen johtaja, ylilääkäri Juha Hänninen.



Loppuunmyyty
Myymäläsaatavuus
Helsinki
Tapiola
Turku
Tampere
Annan itseni kuollaSuurenna kuva
Näytä kaikki tuotetiedot