Legendaarisen huumorilehti Pahkasian uusi painos. Uudelleen ladottu, taitettu ja korjattu versio numerosta 67, joka ilmestyi alun perin vuonna 1996.
Oletko aina halunnut tietää, miten aivan tavallisesta sekahiivaleivästä tekaistaan pyöräilykypärä? Haluatko lukea oikein painetusta tekstistä, miksi Pahkasian päätoimittaja taklasi rotevan järjestysmiehen nurkkaan ylioppilastalolla? Entäpä kiinnostaako se, miten kännykkäänsä julkisilla paikoilla – esimerkiksi junassa, leffateatterissa tai taidenäyttelyssä – kailottavilta riemuidiooteilta lyödään jauhot suuhun?
Jos em. asiat eivät kiinnosta, elämäsi arvopohja tuntuu oleva järjestyksessä. Muussa tapauksessa suosittelemme tämän kulttuuritallenteen pikaista hankkimista.
Olemme saaneet tottua siihen, että urheilijat selittelevät epäonnistumisiaan suurkisoissa. Mutta nyt ääneen pääsevät keikkansa munanneet urheiluselostajat. Lisäksi näemme, miten tv:n legendaarinen Levyraati kohtaa voittajansa. Pulloraati kokoontuu ruotimaan viikon tisleitä. Ja kukapa ei haluaisi tietää, miten aikansa eläneistä ja väljähtäneistä käytännön piloista päivitetään käyttökelpoisia kepposia pienillä teknisillä innovaatioilla.
Senhän jo tiedätkin, että Suomessa on edelleenkin paljon kansalaisia, jotka katsovat kieroon esimerkiksi maahanmuuttajia ja vähemmistöjen edustajia. Mutta tiedätkö, miten näiltä asennerajoitteisilta voi helposti nakittaa kaikki rahat pois? Lue artikkelimme ja rikastu!
Sarjakuvaosastolla ovat mukana vakiokasvoista Miihkali, Paskiaiset, Vanhat herrat, Pahkeinen ja Sellerit. Sarjakuvia on kaikkiaan 15.